Podivné dědičství

Autor: Albert Rikardovic | 7.1.2012 o 16:15 | (upravené 7.1.2012 o 17:42) Karma článku: 8,23 | Prečítané:  692x

Westernová komédia, či paródia, z ktorej je aj takýto citát - "Byli sme okradeni. Tři ničemové nas přepadli na zastávce ... byli poněkud mdlého rozumu a nezkušeni. Pohleďte, tady pod podšívkou jsem měl všechny své peníze. A zámožní pěstitel dobytka měl své peníze pod kloboukem." U nás je však tých "ničemov" viac, skúsení sú a pozreli sa už hádam všade. O to viac je naše dedičstvo podivnejšie, hlavne keď sa na to pozrieme tak, že sa tu všetci bijeme do pŕs ako ich odvolíme zas.

V poslednom období po prevalení "neoverenej a asi aj neoveriteľnej" Gorily vzišlo z úst viacerých ľudí, že tento štát si skutočne zaslúži jednu hlavnú vec - prebudovanie od úplneho začiatku. Chcelo by to za týmto zavrieť dvere a zhasnúť svetlo, odpratať do smetiska dejín, lebo ak to všetko čo sa píše je pravda, potom sme sa dostali do celkom pekných pekiel.

Môžme s tým súhlasiť, no  ono to tak ľahko nepôjde. To je jasné. Avšak keď sa na to pozrieme inak, tak Gorila sama o sebe je len prehnitá čerešnička na splesnivenej torte. Našou priamou povinnosťou je teraz poukazovať aj na to všetko predtým ako bol spis zverejnený. Jasné rodinkárstva, tunelovania a okrádania boli preukázané, alebo prinajmenšom veľmi pravdepodobné v mnohých kauzách, ktoré sme mali šancu vidieť, počuť a čítať v médiach. Aj keď tie samé si najnovším spisom SIS poškodili tým, že sa krásne vyhovárali pokiaľ sa dalo.

Korene našej krajiny a demokracie u nás sú už pošpinené - politici (od komunálnych po prezidenta) aj ich kontrolóri (žiadne došetrenie Gorily ešte v minulom období) a ďalšia kontrolná inštancia (médiá) nič neurobili, len sa viezli na vlne podplácania, korupcie, zahaľovania, vysmievania priamo do očí, otáčania kabátov, politických a niekedy až divadelných hier, ale hlavne zatĺkania a obyčajného čakania kým veci nepadnú do úzadia a zabudnutia.

Sú to ťažké hry na nás všetkých. Je kauza, vraj bude odvolaný ten/tá, kto sa previnil. Škoda, že mali ešte mnoho času na zahatanie stôp a jediné, čo sa stane je, že nám EU zastaví na daný projekt dotácie a my to musíme zaplatiť nakoniec zo svojho. Svojho teraz myslím, že vy siahnete do vrecka a tie peniažky pekne navalíte. Lebo tak. A samozrejme zaplatíme projekt v tej plnej sume.

Verte neverte, ale to, že nás volajú stádo nie je nejaký výmysel. My pre nich nie sme nič. Len tí, ktorým sa diktuje, a ktorí musia poslúchať, lebo tu sú policajti a súdy. A tie fungujú príliš rýchlo pri nás a príliš pomaly alebo vôbec pri nich.

Zbavenie imunity? Zabudnite. Šetrenie? Pokiaľ neuvidím, že sa to prejaví na mojich úsporách, či nižšom odvodovom alebo daňovom zaťažení, tak nech to slovo do úst ani nedávajú (Aby som bol úplný, kým neuvidím prebytkový rozpočet). Diaľnice už o rok? Nečudoval by som sa aj takému sľubu. No diaľnice sú úžasný biznis na tom našom prehnitom Slovensku. Na rovinách staviame za cenu kopcovitého terénu, kopcovitý za cenu tunelov a tunely? ach môj bože.

A čo my? My musíme makať, platiť a odvádzať a večer sa pozrieme v telke na nich, prečítame nejaké noviny, správy, ktoré sa nám ponúkajú len to, ako sa nám oni zapromenádujú a čo nám chcú povedať "do očí". Či je to lož, to už je jedno. Svedomie už nehryzie. O chvíľu sa zídu aj na tom plese v Opere. Joj, to bude slasť za naše prachy.

Budeme ďalej šeherezádovať ale nezamýšľať sa. Ja osobne sa už v tomto momente nemôže pozrieť na fotku takmer žiadneho politika. Dnes som videl obrázok našej ex-stále-aktuálnej-ale-po-voľbách-mimo-politiky-premiérky a prišlo mi zle. Za Galka, za Euroval, najnovšie za Nováky, keďže je to už po jej vedením, proste za všetko. Nulová dôvera a znechutenie. A tak som jej niekedy veril a daval do nej nádej. Aspoň nejakú.

Nepochopím nikoho, kto sa teraz bije do hrude, ako tá a tá strana je lepšia ako tá druhá. Ako ich môžete obhajovať? Veď sú všetci na jednej lodi. A každý si stráži svoju kajutu. Ale nebojte sa, na návštevy, pokecať a pokávičkovať si k sebe vzájomne zájdu.

Ja teraz ešte neviem koho budem voliť. Rozhodnem sa 10.3. ráno. Počkám si, čo sa dovtedy ešte odohrá. Kto ešte prezlečie kabát a na koho sa ešte čo vytiahne a nakoľko relevantné to bude.

Jedno je však isté. Od 1993 (či dokonca skôr) sme tu mali jednu hnilobu za druhou a každá sa do systému viac a viac prehrýzala. Každý, kto v nej je tak dlho je príčinou tej hniloby. A každý kto v nej je tak dlho je príčinou nášho aktuálneho zúboženého a nefunkčného stavu na Slovensku.

Chce to nový vietor, len treba dúfať, že to nebude ten, čo fúka po fazuľovej polievke.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?