Prekrútená logika

Autor: Albert Rikardovic | 12.10.2011 o 12:00 | Karma článku: 9,50 | Prečítané:  1189x

Tentoraz to nebude o vede ale o tom, čo sa to v tom našom krásnom malebnom Slovensku stalo. Padla vláda a euroval prijatý nie je. Zatiaľ. Ale logika celej veci sa prieči všetkému, čo poznáme, akékoľvek porovnanie ukáže, že je to proti základom myšlienkových pochodov a princípov spoločnosti. Prečo? No pre toto ...

V skratke čo sa stalo - PIIGS krajiny sú neschopné udržať svoje dlhy, konsolidovať ich, robiť podstatné opatrenia aby krajina mohla fungovať podľa výkonu ekonomiky, a v niektorých chýba aj vôľa s tým niečo urobiť. Potom sa do toho vykútil euroval, ktorý mal uskutočniť extrémny zázrak a nejaký ekonóm sa už asi videl aj s Nobelovkou za ekonómiu (presnejšie Cenou Švédskej národnej banky za rozvoj ekonomickej vedy na pamiatku Alfreda Nobela) a rovno hneď k tomu aj za mier.

Následne sa tento euroval má zvýšiť, a čuduj sa svete ešte mu chcú aj zvýšiť kompetencie. Ale to sa nepáči nejednej strane napriek politckým spektrom v Európe, avšak iba jedna sa skutočne vzoprie a tento Dávid nakoniec vďaka "pomoci" svojich koaličných partnerov dokopal svoju vlastnú vládu k pádu. Asi tak.

Tak si to teda porovnajme:

- podľa teórie vládnutia v demokratických krajinách je po voľbách vytvorená koalícia, prevažne z viacerých strán, ktorá sa snaží mať väčšinu, ktorou si zabezpečuje možnosť prijímať zákony a ovplyvňovať priamo dianie v krajine vo všetkých zákonmi ovládaných sférach. Koaličné strany podpisujú zmluvu, do ktorej je zakomponované fungovanie a aj podmienky, kedy je táto zmluva porušená. Avšak ak táto koalícia narazí na problém, ktorý je veľký a spôsobuje nefungovanie tejto vlády, čo blokuje prijímanie ďalších rozhodnutí, je tu možnosť, že buď sa vyrieši alebo sa strany jednoducho dohodnú o hlasovaní o vyhlásení dôvery tejto vláde. Ak sa nejaka zo strán tomuto neprikloní, buď to neprejde a vláda padne alebo jednoducho najvyšší zástupca vlády, v našom prípade premiér/ka podá demisiu, a takto padne celá vláda. Potom je na rade rekonštrukcia vlády alebo zostavenie novej vlády po ďalších tzv. mimoriadnych alebo inak aj predčasných voľbách.

V skratke ide to ako namazaný stroj, dobre, zadrhne sa, zle, nefunguje vôbec, rozpadne sa, čo dáva možnosť postaviť nový stroj.

- ako to má fungovať podľa trhovej ekonomiky s podnikmi - v zjednodušenej verzii je to najprv vytvorenie podniku. Ľudia sa dohodnú, vložia kapitál a podnik začína fungovať, robia sa obchody, dodávky, predaje, výroba a pod. Z toho sú zisky, prípadne straty, resp. podnik funguje na vyrovnanej úrovni, čiže prežíva, resp. stagnuje. Ale v prípade, že nastanú straty, podnik nemôže kryť objednávky, pod ktoré dajme tomu patria aj pôžičky na nové prístroje a iné obdobnosti. Podnik takto vyhlási bankrot (ide do konkurzu), nastane exekúcia vecí ktoré majú, banka si nemôže nárokovať na pohľadávky. Nastane dražba prípadne zamrazenie dostupných peňažných prostriedkov a potom sa vyplácajú veritelia, pokiaľ je to možné. Bremeno prechádza na banku, ak nejakú pôžičku dala a to aj pre to, že si nezistila pravdepodobne dostatočne pozadie žiadateľa ale na druhej strane získavala výnosy z úrokov.

V skratke ide to ako namazaný stroj, dobre, zadrhne sa, zle, nefunguje vôbec, rozpadne sa, čo dáva možnosť postaviť nový stroj s lepšími zárukami, prípadne sa na stavbu stroja úplne vykašľať.

- trhová ekonomika a štáty - v tomto by to akosi malo byť ešte jednoduchšie ako s podnikmi, keďže banky by mali vediet presnejšie pozadie toho komu požičiavajú (tentoraz ide o štáty), pretože informácie o výkone ekonomiky sú pravidelne zverejňované. Na rozdiel od osôb, ktoré idú založiť podnik je teda (alebo by mala byť) znalosť väčšia. Avšak pôžičky pre štáty sú zásadne väčšie. Tu máme ručenie od vlád, dlhopisy, ktoré sa vydávajú s úrokmi, pri horších ekonomikách s väčším výnosom pre toho, kto ich kupuje. Lebo je riziko, že sa nesplatia a tým pádom aspoň počas doby kým sa splácajú, tak nech je nejaká návratnosť. Ono to funguje všetko vpohode, kým nepríde nejaký problém, zvaný aj kríza. Krajina sa dostáva do problémov, príde jej insolventnosť a bankrotuje, odpisuje dlhy, banky sú z toho smutné, ale to majú za to, že šli do toxických investícií. Typický príklad - Argentína či Rusko.

V skratke ide to ako namazaný stroj, dobre, zadrhne sa, zle, nefunguje vôbec, rozpadne sa, čo dáva možnosť postaviť nový stroj.

Takže dajme si to dohromady - demokraticky fungujúca krajina, takmer automaticky s trhovo fungujúcou ekonomikou, napojenou na svetové burzy a pod. Požičiavanie a obchodovanie v jednom kuse, úroky, splátky, dlhy, výnosy. Prepojenie cez banky, ktoré samozrejme investujú aj inde. Teraz príde nefunkčná vláda, tak padne. Demokracia, ktorú je možné  pekne porovnať s trhovým mechanizmom sa pekne zachovala. Logika je vporiadku.

Teraz krajina ide, vláda funguje, ale tie dlhy akosi nevychádzajú a je nutná reštrukturalizácia dlhu, lebo sa to nezvláda, bude treba odpísať záväzky voči bankám. Krajina je v de facto v bankrote. Musia sa urobiť škrty v rozpočte, nastáva stagnácia krajiny, banky prichádzajú o výnosy, lebo investovali kam nemali. Trhová logika funguje. Čo nefachčí, čo sa zaseklo, sa jednoducho rozpadne a reštrukturalizuje sa.

Ale potom sú tu takí, ktorí toto svojim krajinám urobili, dotiahli ich do situácie, keď už stačil len malý popud a stroj sa zasekne. Tí ale už nie sú zodpovední, lebo nevládnu. Teraz sú niekde ešte vyššie. A ide o ľudí, ktorí vidia pomoc vždy len v požičiavaní - hovorí sa im aj socialisti. Viď slovenský dlh za tri roky z 27,7% na 42%. Takže dlh máme ako máme, krajina to nie je schopná zvládnuť, dokonca sa ešte nenormálne zvyšuje. Čo si práve títo vymyslia je, že sa vytvorí fond, ktorým sa týmto krajinám požičia, ale musia škrtať a potom sa to akože zlepší. No tie múdre hlavy, ktoré očakávajú za tento nápad všetky tie nobelovky, sa akosi prerátali a zistili, že najprv toto množstvo peňazí nebude postačovať a navyše, že z tých peňazi treba nechať 43% ležať lúhom aby sa zachoval najvyšší rating. Takže čo sa spraví je, že sa teda navýši množstvo peňazí, aby sa z terajších nepoužiteľných 100% stalo použiteľných 100%, takže každý doplatí 43% z nových 100% a bude dobre. Lenže toto pokryje len niečo a nie všetko, ono treba ešte viac. O tom je ticho zatiaľ. Ale potom si povieme, že keď už to nezachráni štáty, tak nech tie peniaze môžu vyplácať aj tie banky, čo tak škaredo a bezhlavo požičiavali. Takže ekonómovia, čo nedokázali udržat banky vo svojej vlastnej krajine s hlavou chladnou, čo nedokázali udržať dlhy vlastných krajín v rozumnej miere, a čo nedokázali poriadne vypočítať, ako to je s tými peniazmi, ktoré sa môžu požičať sú tí najlepší ... Najlepší, ale podľa mňa fušéri.

A aby som teraz porovnal tú logiku - pády v trhovej ekonomike OK, pády vlád OK. Pády štátov v rámci eurozóny zrazu nie? Toto nepochopím a logicky mi to absolútne nesedí. Preto to spojenie hlasovaní, ktoré sa tu u nás odohralo bolo skutočne ako povedal p. Dostál - "Máte radi bryndzové halušky a sex so zvieratami? Odpovedzte jednou jednoslovnou odpoveďou." Antilogika v plnej miere.

Nie som voličom SaS, ale nikdy nebudem súhlasiť s eurovalom a už vôbec nebudem súhlasiť s tým, že je to chyba SaS, že padla vláda. Môžu si za to sami tí, ktorí budú práve SaS obviňovať. Padla vláda lebo sa zasekol stroj, fajn, logické, ale krajina nemôže padnúť, lebo sa jej stroj zasekol,a  to len pre to, že si niektoré štáty chcú zachrániť svoje banky peniazmi iných, to už rozumné nie je (tiež jedna z nových kompetencií EFSF). A hlavne keď sa o bankrote a reštrukturalizácii jeho dlhu hovorí reálne, dokonca si to už asi aj tí socialisti tam ešte vyššie uvedomili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?